Site icon Kartal Basket

Yapılandırılamayanlardan Mısınız?

Basketbol şubemiz Haziran’da biten sezonlara çok alışık değil maalesef biliyoruz ancak hemen Mayıs’ın başında havlu atmak bazılarının dillendirdiği “hayal kırıklığı”ndan öte çok büyük bir başarısızlık, hatta ayıp.

Sezona yine yapılanıyoruz söylemleriyle başladık. Bu sefer işin başında hepimizin çok sevip saygı duyduğu ve otomatik olarak Beşiktaş çatısı altında görmekten mutluluk duyduğumuz, bizleri ümitlendiren Yiğiter Uluğ vardı. Fakat Beşiktaş basketbol şubesinin öyle köklü ve başarılı(!) yönetim modeli ve geleneği var ki Yiğiter Uluğ da bu modeli kendine örnek almış ve uyguluyor şu ana kadar.

Hâlbuki biz yapılanmadan ne bekliyorduk? Şubenin kurumsallaşması, profesyonelleşmesi, erkek-kadın kadrolarımızda bir iskeletin yaratılması, altyapının elden geçirilmesi başta olmak üzere birçok ufak eklentiyle uzatılabilecek bir liste yapabiliriz burada. Fakat biz karşılığında neler bulduk onlara bakalım isterseniz.

Öncelikle sezon başında tıpkı bir önceki sezonda olduğu gibi bench arkası kombineleri sadece şube yöneticilerinin “ayrıcalıklı” arkadaşlarının ulaşabileceği bir şekilde satışa çıkarıldı. Herhangi bir bilgilendirme, internet haberi, tanıtım, vs. olmadan satışa çıktı bu kombineler. Nasıl da profesyonelce değil mi? Daha sonra bir bölüm taraftarın sosyal medya üzerinden çabasıyla sembolik olarak 20 kadar daha bench arkası kombinesi bu sefer ilan edilerek satışa çıkarıldı. “Ayrıcalıklı” taraftarlık sadece kombineden ibaret değil tabi. Hali hazırda o “ayrıcalıklı” taraftarların arkadaşı olan eski koçumuz Ahmet Kandemir’i protesto eden diğer taraftarlara el hareketi çekip küfürler de savurabiliyorsunuz. Bitmedi, kafanıza göre takım antrenmanına girebilir, sizin orda ne işiniz olduğunu soran bir önceki antrenörün de kuyusunu kazabilirsiniz. Uzun lafın kısası bazı şube yöneticilerini ve onların bazı arkadaşlarını tanıyorsanız koskoca Beşiktaş Basketbol şubesi artık sizin lokaliniz, emekliliğinizin tadını çıkartın.

Biraz da saha içine bakmak gerekirse özetle sezon boyu ne oynadığı belli olmayan bir takımdan bahsetmek mümkün. Ahmet Kandemir iyi “rookie” bulur mitinin bir kez daha çürütüldüğü bir transfer sezonundan başlayalım isterseniz. Kevin Foster, Tyler Stone ve Patrick Miller’ın şu an hangi takımlarda oynadığını bir nefeste söyleyebileceklere sitemizden birer “YapıLan” tişörtü hediye. Ahmet Hoca tarafından geçen senenin en kritik maçında üstü çizilen Colton Iverson ve Erman Kunter’in isteğiyle takıma kazandırılan Ryan Broekhoff’a da buradan selamlarımızı iletelim. Takımımızın iskeletinin Ryan Broekhoff’un yanısıra (sezonun tek güzel haberi) Muratcan Güler, Doğan Şenli ve Scottie Reynolds üzerine kurulduğunu hatırlatarak bu bahsi kapayalım.

Kadın basketbol takımımıza bakacak olursak gelecek sezon iddialı olmak isteyen kulüpler transfer hamlelerine başlamışken bizim şubemiz sessizliğini koruyor. Sponsor bulunacak mı ya da bunun için çaba sarf ediliyor mu, orası da muamma. Takıma takviye haberleri duymaktansa geçen sezonun beni şaşırtan mükemmel hamlesi, sezon boyu 39 dakika ortalamayla sahada kalmış ve takımın sürükleyicisi Frida Eldebrink’in başka bir takımla anlaştığı haberini duymak biz Beşiktaş taraftarları için daha alışılmış bir durum tabi. Ne de olsa kadın takımı dediğin ligin başlamasına 2 hafta kala kurulur değil mi?

Kadın takımına sponsor aranıyor mu acaba demişken sahi erkek takımının sponsorluk durumu nedir? Mevcut sponsor Integral Forex uzatma opsiyonunu kullanacak mı, kullanmayacaksa bunu ne zaman öğreneceğiz? Yoksa Milangaz faciası gibi sürüncemede bırakılan bir süreç ve sonrasında sponsorsuzluk mu bizleri bekleyen?

Özetle, görünen köy kılavuz istemiyor maalesef, yapılan(a)mıyoruz. Beşiktaş taraftarı içinse ümitlenip bu ümitlerin suya düşmesini görmek öğrenilmiş çaresizlik oldu ne yazık ki. Umarım Beşiktaş basketbol şubesinin yöneticileri ve sorumluları eleştirileri haksız bulmak yerine kendilerine seve seve yapacağımız övgüler için çalışsalar ve takımla birlikte sezonu noktalamasalar. Son söz olarak da yönetime tribünlerin mesajını tekrarlamak istiyorum: “Beşiktaş futboldan ibaret değil!”

Yusuf Yücel – KartalBasket.org

Exit mobile version