Analiz Beşiktaş Erkek Basketbol Takımı

Talihsiz Serüvenler Dizisi

Written by Kartalbasket

Beşiktaş Basketbolu için son 3 senede yazılıp çizilebilecek, üstüne konuşabileceğimiz onlarca sorun ve halen çözüm bekleyen onlarca problem var. Mevcut durum bana ilkokulda okuduğum “Talihsiz Serüvenler Dizisi” kitabını anımsatıyor. Orada bile çocuk kahramanlar kitabın kötü adamı Kont Olaf’tan hikayenin sonunda kurtulmuştu fakat bizim geleceğimiz için o kadar mutlu bir sonu hayal etmek şu an pek olası değil.

Çok değil, üç sene öncesini bir hatırlayalım hep beraber. Türkiye Kupası ile başlayıp Eurochallenge ile devam eden ve sonunda Fenerbahçe Ülker-Galatasaray ve Anadolu Efes gibi üç ana rakibini sürklase ederek sezonu 3 kupa ile tamamlayan takımdan bugüne gelinen noktada play-off’a bile kalamayan bir Beşiktaş Basketbolu ile karşı karşıyayız. Üç sezon önce sponsor sorunu ilk yaşandığında, o günkü demeçlerin ana teması; küçük bütçeler ile de büyük işler başarılabileceği, Olympiacos’un Euroleague’de nispeten daha az bütçesi ile neler başardığı yönündeydi. O dönem için sponsor sorunu yaşansa da, doğru karar veren bir mekanizma ile birlikte bu şubeden umudunu kesmeyen insan sayısı hiç de az değildi. O günden bugüne tam üç sezon geçti ve Beşiktaş’ın “yapılanıyoruz” diye geçirdiği bu üç sezon boyunca elinde bulundurabildiği tek asset Avustralyalı oyuncu Ryan Broekhoff.

Dile kolay, Beşiktaş Basketbol Takımı tam 17 sene sonra ilk kez play-off dışı kaldı. Mevcut sonuç dolayısıyla Avrupa Kupalarına katılma gibi sorunlar yaşayacağı da aşikar. Yapılanma ve gelecek üzerinden tartışmamız gereken takımda beş oyuncu 30 yaş ve üzerinde. İki sezondur çemberi savunma görevinde “tek” bir oyuncuya bel bağlayan takım, geçen üç sezonda geçmişteki Khalid El Amin-Mehmet Yağmur-Mire Chatman gibi bir bayrak oyuncusuna halen sahip değil. Geleceğe dair umudumuz olan yegane oyuncumuz Ryan Broekhoff’un kontratının iki yıl daha uzatılmış olması mevcut durumda yüzümüzü güldüren tek detay.

Beşiktaş Basketbolu bulunması gereken seviyeyi kırdığı seyirci rekorları, inanmış kenar yönetimiyle aldığı üç kupa ile ispat etmiştir. Mevcut görev alanların veya alacakların üç sezon önce yaşananları kendine kıstas edinip, başarılarını veya başarısızlıklarını o ölçekte değerlendirmesi kendileri ve Beşiktaş Basketbolu adına en doğru karar olacaktır.

Ahmet Bakır – KartalBasket.org

About the author

Kartalbasket

47 Comments

Leave a Comment