Röportajlar

ÖZEL – Hurşit Baytok Röportajı

Written by Sezer Özmen

1- Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nün erkek basketbol branşında A takım seviyesinde yaşadığı tek şampiyonluğun oyuncularındansınız. Oyunculuk kariyerinizden sonra da A takımlarda, Milli takımlarda ve altyapıda çeşitli görevler aldınız. Basketbola oynarken ki bakış açınızla şimdi ki arasında ne gibi farklar var? Basketbolu hayatınızın neresine koyarsınız?

H.B: O Benim jenerasyonum bu güne kadar kazanılan tek ve gerçek şampiyonluğu konuşmayı pek sevmez. Ama ben bu kuralı bu gün bozup, suskunluğum asaletimdendir sözüne nazire yapayım istiyorum. Bizler görevimizi yapmanın verdiği huzuru taşırız. Bu bize yeter. Gönüllerin şampiyonluğu diye bir kavram varsa onlar bizleriz, gönüllerde gerçekten taht kuranız. Bizler yıllardır bizlerden korkan, bizi yok varsayma biçareliği gösteren, bu korkularını da bizim tek şampiyonluğumuzu sembol ize eden isimlerimizin yazdığı formalarımızı salonlardan kaldıran zihniyeti Beşiktaşlılık duruşu sergileyerek, gerektiğinde susmasını da bilerek kendi utançları ile başbaşa bırakırız. Biz gerçeğiz, Beşiktaş’lıyız. Hayatımızın hiç bir devresinde bu sevginin önüne hiç bir değeri koymayanlarız biz. Beşiktaş bir okuldu, orada basketbol ile beraber hayatı , sosyalleşmeyi, sevgiyi, paylaşmayı, gururlu olmayı, sadakati, bilgili olmayı, görgülü olmayı, saygıyı öğrendik biz . Bütün bu değerlerin toplamı nedir bilirmisiniz. Çok düşünmeyin ben söyleyeyim “ BEŞİKTAŞLILIK DURUŞU”. Bu duruş çağdaştır zaman içerisinde değişmez ama yozlaştırılır tıpkı bu günlerde olduğu gibi.. Bizler antrenör , idareci ve özellikle o dönemdeki ağabeylerimizden öğrendiklerimizle çağa tutunacak bilinç içerisinde yetiştirildik. Biz o devirde bile devrimci idik . Bu gün herkesin bangır bangır bağırarak “ burası er meydanı burada savaşmayana ekmek yok” düşüncesini bizler o dönemde çoktan keşfetmiş ona göre oynuyorduk. O zamanki doğrularımız hala geçerli, hala güncel.

2- Bu kadar başarılı bir basketbol geçmişinin neredeyse son 15-20 senesini altyapıya ayırdınız. Doğru bir karar verdiğinizi düşünüyor musunuz?

H.B:  Hayır, şartlar öyle gerektirdi. Yıldız milli takım antrenörlüğü ile başladı . Gurur verici bir görev milli takım antrenörlüğü bu sayede altyapı antrenörü oldum ancak pişman değilim .Tabii ki ben de herkesin çokça konuŞup da hiç umursamadığı altyapıda değilde daha profesyonel bir ortamda bulunmak isterdim. Bunun aksini hiç söylemedim zaten, hele hele beko liginin halini gördükten sonra yazık etmişsin diyorum zaman zaman ancak ben profesyonel bir insanım ekmeğimi buradan kazanıyorum, yarın ne olur bilinmez Biraz çelişkili oldu ama gerçek de bu tekrar söylüyorum,pişman değilim. Birilerinin hayatında fark yaratmak güzel bir duygu, fazla karın doyurmasa da.

3- Peki, altyapıların sizce en ciddi sorunları neler?

H.B: Yetiştiricilerin eğitiminde sorun var. Antrenörlerin vizyon sahibi olmaları gerek . Günü kurtarma ya da yalnız kazanma kaybetme ekseninden çıkmaları gerek. Zira bu tür yaklaşım eldeki değerlere hiçbir katkı sağlamıyor. Uzun vadeli düşünmek ve ona gore çalışma bilinçliliğini göstermek gerek.

4- Antrenör adaylarına, ülkenin dört bir yanında eğitimler veriyorsunuz. Bu eğitimlerde antrenör adaylarında gördüğünüz en önemli eksiklik nedir?

H.B: Oralarda birden çok anlayış hakim. Bir grup hadi bir de basketbol antrenör belgesi alalım bulunsun ilerde lazım olur düşüncesinde, bir grup belge alıp bulunduğu kurumda yer kapma telaşında, diğer bir grup da gerçekten antrenör olmak isteyenler. Bütün bu grupları ortak özelliği ise eğitim aldıkları kurumların onlara gerekli katkıyı sağlamaktan çok uzak oluşu

5- Altyapıdaki antrenörlerin başarı odaklı olmasının sebebi, kendi egoları mı, yönetim baskısı mı?

H.B: Her ikiside ancak öncelikle kendi hataları

6- Oyuncu bazında düşünürsek, altyapıdan A takıma geçerken yaşanan problemlerin sizce ne kadarı teknik ne kadarı mentaldir?

H.B: Tamamı teknik işin mental kısmındaki eksiklik oyuncuda değil antrenörde.

1 – Çocuklar yeterli teknik çalışmaları yapmadan kendi yetenekleri çerçevesinde gelişerek geliyorlar.

2 – A takım antrenörlerinin azınsanmayacak bir çoğu genç oyunculara şans vermekten korkuyorlar.

7- Yüzlerce oyuncuyla çalıştınız. Beklentilerinizin çok üzerine çıkan veya çok büyük hayal kırıklığı yaratan oyuncularınız oldu mu? Sebepleri nedir?

H.B: Ne beklentimin üzerine çıkan oldu ne de beklentimin altında kalan oldu . Kime olur dediysem oldu, kime bundan bir şey olmaz dediysem o olmadı. Bu konuda ukalaca bir idaaya sahibim. Örneğin senin de tanıdığın Buğra muazzam yetenek ama kafayı toparlaması kendini bu işe adaması lazım geleceği bu şarta bağlı olarak çok parlak bence. Bizim işimizde seçimleri doğru yapmanız gerekir Amaç A takıma yada benim vizyonuma göre uluslar arası düzeyde oyuncu yetiştirmekse, doğru seçim yapmak zorundasınız. Yanılma payı yok mu tabii ki var ama çok az olmalı.

8- Sizinle kısa bir süre de olsa İstanbul Tofaş Spor Kulübü’nde çalışma şansı yakalamıştım. Öğrencilerinizle çok farklı bir ilişkiniz var. Psikolojik anlamda bunun geri dönüşlerini nasıl alıyorsunuz?

H.B: Ben oyuncuların gelişimini ön plana aldığımı , önemli olanın onlar olduğunu bilerek bu işi yapmaya çalışıyorum. Bu düşüncemi de herkes bilir zaten .Oyuncularımın bana güvendiklerini düşünüyorum

9 -Başarılı olacağına inandığınız bir altyapı jenerasyonu var mı ? Altyapı Milli takımları hakkında ne düşünüyorsunuz?

H.B: Açıkçası yakın gelecekten biraz olsun ümitsizim , zira kimse işin temeli olan fundamental çalışmaları ile doğru dürüst ilgilenmiyor herkes kısa yoldan başarı peşinde onun için yakın gelecekte biraz olsun dengeler bozulacak diye düşünüyorum. Şu anda ise mevcut milli takımlarımız ümit verir düşüncesindeyim.

10- Bir çok kulübün hem altyapı hem de A takım’ın da çeşitli görevlerde bulundunuz. En keyif aldığınız çalışma ortamı hangisiydi?

H.B: 2 yıl 6 ay görev yaptığım yıldız milii takım görevim dolayısıyla federasyonda çalıştığım dönem. Sıfır sorunla çalıştık . Buradan milli takımların o dönemki menajeri  Remzi Diili’ye teşekkür etmem lazım.

11- Açıkçası sizin gibi hayatını basketbola ve eğitime adamış bir değere çoğu zaman büyük haksızlıklar yapıldığını düşünüyorum. Kırgınlıklarınız var mı?

H.B: Olmaz mı var tabi. Hatta bolca var , bazen simit mi satsam acaba diye düşündürüyor insanı ama bunlar benim çalışma azmimi bozmadı henüz , hala aynı heyecan ve enerji ile çalışıyorum.

12- Türkiye’de basketbolun iyi yönetildiğini düşünüyor musunuz?

H.B: Öyle olmasaydı bu günleri görürmüydük. Hatalar yok mu tabii ki var ancak biraz egoları bastırsak onlar da kalmaz, en azından azalır.

13-  -Devşirme oyuncu, yabancı sayısı ve pilot takım uygulamalarının sizce ülke basketboluna getirdikleri, götürdükleri neler?

H.B: Devşirme oyuncuya küçük yaşlarda buraya gelip bize tam anlamı ile entegre olam şansı olacağı için karşı değilim . Ama kazık kadar adamı sırf bir iki maç kazanalım diye apar topar Türk yapmaya karşıyım . Türk’lük kavramı bu kadar ucuz olmamalı. Pilot takım uygulamasını savunuyorum özellikle genç takım yaşı dolmuş yada dolmak üzere olan oyunculara fazla ve kaliteli maç yaptırmak adına geçerlibir yaklaşım. Yabancı sayısına gelince bu konuda çok da net bir duruşum yok açıkçası ama şunu söyleyebilirim , globalleşen dünyada herkesle rekabet içerisinde olabilmek lazım . onun için vizyon sahibi antrenör ve yönetici lazım. Bu arada yabancı hayranlığına karşıyım bu biline, özellikle antrenör konusunda, kulüpler acaba Türkiye de antrenör yok mu zannediyorlar.

14- Şu an Antalya Büyükşehir Belediyesi altyapı kordinatörlüğü görevindesiniz. Şehrin, yöneticilerin ve gençlerin Antalya’da basketbola bakışını nasıl değerlendiriyorsunuz?

H.B: Gençlerin bakışı olumlu ama onlara sunulan yetersiz . gerek teknik anlamda, gerek hedeflerin fazla sığ oluşu onları bu bölgeye sıkıştırmış. Antalya gençliği çok yetenekli lidere ihtiyaçları var. Buradaki ligin kalitesini arttıracak il basketbolünü ulusal ve uluslar arası standartlara kavuşturacak vizyon sahibi yöneticiye ihtiyaç var.

15- Beşiktaş’ın sponsor sorunu çektiği, amatör şubelerin yönetim katında kulübe bir yük olarak görüldüğü bu dönemde çözümün nasıl olacağına inanıyorsunuz? Sizce kurtuluş altyapıda mıdır?

H.B: Kurtuluş çok basit versinler bana şubeyi CEO olarak 5 yılda yılların tahribatını siler düzlüğe çıkarız. İddia ediyorum , Kurtuluş tabii ki altyapıda ancak çok iyi ve uzun vadeli plan ve program yapılabilirse Ahbap çavuş ilişkisi son bulmalı.

16- Son zamanlarda sayısı giderek artan ve sosyal mecralarda basketbol konuşma imkanını arttıran siteler ve bloglar hakkında ne düşünüyorsunuz?

H.B: Basketbolun hemen her platform da konuşulması gündemde yerini fazlası ile alması korkulacak bir şey olmasa gerek.

Röportaj: Aybars Aksu

Kartal Basket özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

About the author

Sezer Özmen

16 Comments

 • Bardzo podoba mi się twoja strona. Jeżeli chcesz się lepiej ze mną poznać i potrzebujesz odżywek lub suplementów diety na masę sprawdź mój blog!

 • I needed to draft you one little bit of observation so as to say thanks once again for your lovely opinions you’ve documented in this article. It is quite remarkably generous of people like you to deliver openly exactly what a number of us could possibly have marketed as an e book to end up making some cash for themselves, most importantly given that you could possibly have done it if you ever decided. These inspiring ideas also served like the fantastic way to comprehend other people have similar eagerness like my own to know great deal more on the topic of this issue. I am certain there are millions of more fun opportunities in the future for individuals who look over your blog post.

 • I happen to be writing to make you understand what a terrific experience our princess went through visiting yuor web blog. She realized such a lot of things, with the inclusion of what it is like to possess an incredible teaching style to make the others without hassle thoroughly grasp various tricky topics. You undoubtedly surpassed visitors’ expected results. Thanks for showing those warm and friendly, trustworthy, revealing not to mention unique tips on your topic to Sandra.

 • I’m just commenting to let you be aware of of the fabulous discovery my cousin’s daughter experienced going through your site. She even learned lots of issues, most notably how it is like to have a very effective giving mindset to have many others just gain knowledge of chosen grueling matters. You really did more than our desires. Many thanks for distributing the important, healthy, educational and as well as easy thoughts on the topic to Gloria.

 • I am only writing to make you understand what a remarkable experience our princess undergone viewing your webblog. She picked up some things, which included what it is like to possess an ideal teaching spirit to make the mediocre ones without difficulty master specified tortuous things. You undoubtedly surpassed readers’ expected results. Thanks for rendering those useful, trustworthy, revealing as well as unique tips on your topic to Mary.

 • I’m also commenting to let you be aware of of the brilliant discovery my child encountered checking the blog. She came to understand a lot of details, including how it is like to have a marvelous coaching character to get folks completely fully grasp a variety of complex issues. You actually did more than her desires. I appreciate you for coming up with such essential, dependable, edifying and cool guidance on that topic to Ethel.

 • I simply wanted to thank you so much once more. I do not know what I would’ve taken care of without these suggestions revealed by you over that subject. It was an absolute horrifying problem in my position, nevertheless spending time with this specialized style you resolved the issue took me to leap with happiness. I will be happy for your service and then sincerely hope you realize what an amazing job you have been providing teaching some other people using your webblog. Most likely you haven’t got to know any of us.

 • Thanks for the tips on credit repair on all of this blog. What I would advice people is to give up the mentality that they can buy now and pay later. As a society we tend to do this for many things. This includes vacations, furniture, and items we want. However, you need to separate your wants from all the needs. While you are working to improve your credit score you have to make some sacrifices. For example you can shop online to save money or you can go to second hand stores instead of expensive department stores for clothing.

 • I am only writing to make you understand what a remarkable experience our princess undergone viewing your webblog. She picked up some things, which included what it is like to possess an ideal teaching spirit to make the mediocre ones without difficulty master specified tortuous things. You undoubtedly surpassed readers’ expected results. Thanks for rendering those useful, trustworthy, revealing as well as unique tips on your topic to Mary.

 • I’m commenting to let you be aware of of the beneficial discovery my child encountered browsing the blog. She came to understand a lot of details, including how it is like to have a great coaching character to get certain people completely comprehend a variety of complex issues. You actually did more than her desires. I appreciate you for coming up with such essential, dependable, edifying and cool guidance on that topic to Ethel.

 • Hello

  YOU NEED QUALITY VISITORS FOR YOUR: kartalbasket.org ?

  WE PROVIDE HIGH-QUALITY VISITORS WITH:
  – 100% safe for your site
  – real visitors with unique IPs. No bots, proxies, or datacenters
  – visitors from Search Engine (by keyword)
  – visitors from Social Media Sites (referrals)
  – visitors from any country you want (USA/UK/CA/EU…)
  – very low bounce rate
  – very long visit duration
  – multiple pages visited
  – tractable in google analytics
  – custom URL tracking provided
  – boost ranking in SERP, SEO, profit from CPM

  CLAIM YOUR 24 HOURS FREE TEST HERE=> ventfara@mail.com

  Thanks, Lawanna Brereton

 • Hello

  YOU NEED QUALITY VISITORS FOR YOUR: kartalbasket.org ?

  WE PROVIDE HIGH-QUALITY VISITORS WITH:
  – 100% safe for your site
  – real visitors with unique IPs. No bots, proxies, or datacenters
  – visitors from Search Engine (by keyword)
  – visitors from Social Media Sites (referrals)
  – visitors from any country you want (USA/UK/CA/EU…)
  – very low bounce rate
  – very long visit duration
  – multiple pages visited
  – tractable in google analytics
  – custom URL tracking provided
  – boost ranking in SERP, SEO, profit from CPM

  CLAIM YOUR 24 HOURS FREE TEST HERE=> ventfara@mail.com

  Thanks, Dave Bayer

Leave a Comment