Analiz Beşiktaş Erkek Basketbol Takımı

Kötü Sinyaller

Written by Sezer Özmen

Sezon öncesi bir taraftarın hayal kurması nasıl kolay ise henüz ilk yarısında 20 sayı farkla kopan bir maç sonrası klavyenin başına geçip, asıp kesmek de bir o kadar kolay. Ben de çok isterdim bu maç sonrası Beşiktaş’ın şöyle planları, böyle hedefleri var diyerek yazmak ama başlasam bile ne kadar yazabilirim bilemiyorum. Yine de ben eleştiri kısmıyla beraber, olumlu ufak tefek şeyleri de yazacağım.

Eleştiri Bölümü:

 • Bütün bir yaz boyunca “size” olarak kalın bir 5 numara ihtiyacını görmezden gelen tecrübeli koç Henrik Dettmann’a selamlar… Hilton Armstrong’un bile yeri dolmamış.
 • Geldiği günden beri her anını Ryan Broekhoff gidecek korkusuyla yaşayan Beşiktaşlılara inat, yerine en az onun kalitesinde ve potansiyelinde bir oyuncu arayışına girmeyenlere selamlar… Sahada oyunun iki yönünü de pozitif oynayabilen, rakibi savunmasıyla yıldıran başka bir oyuncuyu artık daha kaç sene sonra buluruz bilemiyorum.
 • Maçın daha ilk 40 saniyesinde 4 hücum ribaunduna izin vererek kör olmama yardımcı olan oyuncularımıza selamlar… Henüz tam bir takım olma konusunda sıkıntı çekiyor olabilirsiniz fakat bir topa zıplamaya üşenecek kadar aciz oyuncular mısınız?
 • Son 2 sezonunu Euroleague’de geçiren Colton Iverson’ı sevmeyen taraftarlarımıza, elde tutmak için herhangi bir çaba sarfetmeyen eski teknik ekibimize selamlar… O sezon Beşiktaş’ın tek 5 numarasıydı.
 • Oyununu pek beğenmesem de kritik anlarda devreye giren, Beşiktaş’ı bir çok kez ipten alan, top elindeyken rakiplerin “Topuna el kaldırsam mı kaldırmasam mı?” diye endişeli endişeli düşündüğü Chris Lofton tarzı bir oyuncuyu ben benchte göremedim. Yerine alınan DJ Seeley son derece yumuşak ve savunmada etkisiz eleman konumunda…
 • Elinde Tremmell Darden ve Kartal Özmızrak gibi defansif oyunu oynayabilen oyunculara kim savunmayı unutmayı öğrettiyse tebrik ederim.
 • Evren Büker gibi gayet ortalama üzeri bir yerli 2 numaranın gidişine sebebiyet verenleri ayrıca tebrik ederim. Kalmış olsaydı yapılan en doğru transfer hamlesi bile olabilirdi, kim bilir…
 • Bir diğer yeni transfer Hamilton’ı, sakatlanmadan evvel bir hazırlık maçında izleme fırsatı buldum. Şu an sakat olduğunu da düşünürsek; Beşiktaş, fizyoterapistinin yanına bir de diyetisyen eklemesi gerekecek.

Biraz da Hakkını Verelim Bölümü

 • Malum sezonda yaptığı çıkıştan sonra yokları oynayan Kartal Özmızrak’a geçen sezon kiralık gitmek epey yaramış. Avrupa Şampiyonası’nda milli formayı giyerek Beşiktaşlıları gururlandıran genç oyuncu Pınar Karşıyaka maçında takımın tek istekli görünen oyuncusuydu.
 • İlk yarıdaki takım halinde ortaya konulan pasif oyunu tersine çevirmek isteyen Cenk Akyol kariyerinin iyi dönemlerinden bir iki kesit ortaya koydu. Herhangi bir aksilik çıkmazsa, sakatlık yaşanmazsa Cenk Akyol bu takımın büyük skor gücü olabilir.
 • Son olarak Avrupa Şampiyonası’nda gelecekteki Beşiktaş kariyeri hakkında, izleyicilere spoiler dağıtan Erik Murphy son çeyrekte kendine gelerek neler yapabileceğini gösterdi.

Bütün bunların yanısıra Henrik Dettmann ve ekibine hak vermek de lazım 1 – 1.5 ay gibi süre içerisinde takım oturtmak öyle basit bir iş değil. Fakat 2012’de gözü açılan Beşiktaş taraftarını “Yapılanma”, “Geleceğe yatırım”, “Kemik Kadro” gibi terimlerle artık kimse kandıramaz. Sadece Beşiktaş’ta değil, bugün dünyanın herhangi bir bölgesinde herhangi bir kulübünde de sadece ama sadece yaşadığınız, nefes aldığınız anda neler başardığınız önemlidir. 1-2 ay önce müzene koyduğun kupalar, orada dursa da unutulur gider. Elindeki kadro iyiyse ve hedefin şampiyonluksa, o kadronun mayasını 1 gecede de olsa tutturmak zorundasınız.

Sezer Özmen | KartalBasket.org

About the author

Sezer Özmen

Leave a Comment