Site icon Kartal Basket

İNCELEME | PAOK’u Tanıyalım

Yunanistan’ın kalburüstü takımlarından PAOK, koç Soulis Markopoulos önderliğinde 7. sezonuna giriş yaptı. Geçtiğimiz sezon Amerikalı oyuncularından aldığı önemli katkı ile ligde ve Avrupa’da özellikle iç sahada yenmesi çok güç bir takım olan PAOK, Eurocup’ta 2. tura çıkmayı başarmıştı. Yeni sezona yabancı oyuncuların tamamıyla yollar ayrılarak başlayan PAOK, sezon öncesi beş yeni oyuncu transferi yaptı. Transfer edilen oyuncuların kuşkusuz en önemli ismi Yunan şutör Kostas Vasileiadis oldu. Onun dışında dört Sırp oyuncu alan PAOK, sezona kadroda kıta dışından oyuncu bulundurmadan başladı. Bu sezon ligde ve Eurocup’ta oynadığı 5 resmi maçı da kaybeden PAOK, yaklaşık 2 hafta önce eski oyuncusu William Hatcher’ı kadrosuna kattı.

Gelen Oyuncular :

Kostas Vasileiadis ( Malaga )

Milenko Tepic ( Partizan )

Darko Balaban ( Natutex )

Uros Duvnjak ( Nea Kifisia )

Nikola Markovic ( Panelefsiniakos )

William Hatcher ( Charleroi )

Kadro Yapısı :

Milenko Tepic – Apollon Tsochlas

William Hatcher – Uros Duvnjak – Michail Liapis

Kostas Vasileiadis – Georgios Dedas

Evangelos Margaritis – Kostas Kakaroudis

Darko Balaban – Nikola Markovic – Thomas Kottas

PAOK sezon başı itibariyle hücumda tempoyu oldukça düşüren, olabildiğince potaya yakın hücum etmeye çalışan ve iki etkili dış şutörü Vasileiadis ve Duvnjak’a pozisyon yaratmaya yönelik oynayan bir takım. Çok düşük tempoda hücum ettikleri için, burada oyun kurucunun yaratıcılığı ön plana çıkıyor. Bu konuda ellerindeki bulunan tek silah ise kariyeri dibe vurmuş olan Milenko Tepic. Bu nedenle PAOK atmaktan çok mükemmel savunma yaparak galip gelebilecek bir takım. Hücumda çok fazla düşen dışına çıkmasalar da, oyunun kontrolden çıktığı dönemlerde sorumluluk alan isim ise son olarak takıma katılan William Hatcher. Pota altında oldukça zayıf olan Yunan ekibi, hem savunmada hem de hücumda rakibine zorluk çıkarabilecek oyunculara sahip değil. Bu sebeple kısa oyunculara yapılacak iyi savunma, galibiyetin büyük ölçüde alınması anlamına gelecek.

Beşiktaş kalite olarak Yunan ekibine her pozisyonda üstünlük sağlayacak oyuncu kadrosuna sahip. Özellikle takımımızın pota altındaki eksikliğini değerlendirebilecek türde uzunları olmayan PAOK’a karşı en büyük dezavantajımız rakibin çoşkulu seyircisi, hakemler üzerindeki baskısı ve saha dışı etkenler olacak.

Enis Özcelep

Exit mobile version