Analiz Beşiktaş Erkek Basketbol Takımı

İnceleme | Lamont Hamilton

Written by Kartalbasket

Beşiktaş’ın yeni transferi Lamont Hamilton 6 Nisan 1984 doğumlu, 2.08 boyunda hem 4 hem de 5 numaralı pozisyonlarda oynayabiliyor.

Kolej yıllarınını St. John’s üniversitesinde geçiren Hamilton, kolej kariyerinin son yılında bulunduğu konferansın en iyi beşine seçilmeyi başardı. Ardından 2007-2008 sezonuyla birlikte profesyonel kariyerine başlayan Hamilton, ilk iki sezonunda İspanya 2. liginde önce Basquet Inca daha sonra da Tenerife forması giydi. 2009 yılında Fransa ligi ekiplerinde Paris Levallois ile anlaşan tecrübeli oyuncu burada çok iyi 3 sezon geçirdi. Özellikle son sezonunda o sezonun sayı kralı Eric Chatfield ve Royal Halı Gaziantep forması giyen Jawad Williams ile hücumda takımını sürükledi. 2012 yılında kariyeri için önemli bir sıçrama tahtası olan Bilbao ile sözleşme imzaladı. Fransa’da geçen harika üç sezonun ardından burada da oldukça başarılı performanslar sergileyen Hamilton, takımının Eurocup finali oynamasında baş rol oyunculardan birisi olurken, aynı zamanda da Eurocup’ın en iyi ikinci beşine seçildi. Ertesi sezon gelen önemli teklifler arasından Laboral’i tercih eden Hamilton burada geçen 1.5 sene boyunca sakatlıklarında etkisi ile inişi çıkışlı performanslar sergiledi ve kendisinden bekleneni bir türlü sahaya yansıtamadı ve geçen sezonun ortasında takımdan ayrılarak Rus ekibi Krasny Oktyabr’a transfer oldu. Dağınık ve bireysel oyuncular üzerine kurulu takımda kendi adına iyi işler yaparak sakatlıktan iyi döndüğünün sinyallerini verdi ve gelecek sezon için Beşiktaş ile sözleşme imzaladı.

– Lamont Hamilton kariyeri boyunca hep çok önemli bir hücum oyuncusu oldu. Oyununun en önemli özelliklerinden bir tanesi çok iyi bir orta mesafe ve iyi bir yay gerisi şutunun olması. Hücumda 5 numaranın dış şutunun olması hem oyunun açılması hem de rakip uzunu dışarı çekme adına çok önemli bir artı. Hamilton’un iyi bir dış atıcı olmasının bu noktada getireceği artı önemli olduğu gibi, delici kısa oyuncuların da onun oyunda olduğu bölümde daha rahat potaya gidebilecek olması hücumda takımın elini rahatlatacaktır.

– Hamilton’un post up oyun bilgisi çok üst düzeyde değil. Topu çemberden uzak aldığında daha çok potaya yaklaşmak yerine uzaklaşarak şut ile bitirmeyi tercih ediyor. Çizgi tarafından döndüğünde ayak oyunları iyi düzeyde olmadığından genellikle potaya yaklaşamadan topu tutmak zorunda kalıyor. Bu noktada doğru pas açısında takım arkadaşı olmadığında çok zorlama şutlar kullanmak zorunda kalıyor. Potaya yakın aldığında ise tam tersi bir durum ile karşı karşıyayız. Öncelikle pozisyon alma konusunda çok başarılı ve temastan kesinlikle kaçınmıyor. Özellikle vücudunun üst tarafı oldukça kuvvetli olduğu için, kendisini savunan oyuncuya temas ederek kendisine uygun alan yaratıp, pozisyonu bitirebiliyor.

1381667172_430180_1381667309_noticia_normal

– Hamilton hücumda hareketli iken top aldığında durdurulması çok zor bir oyuncu. Fiziksel olarak çok güçlü olmasından dolayı teması aldığında dengesini iyi koruyabiliyor. Ayrıca potaya yakın bölgelerde iki eliyle de çok yüksek yüzdeyle bitirebilmesi, onun hareketli top aldığında hem yüksek yüzdeyle oynamasına hem de çok kolay faul çizgisine gelebilmesine neden oluyor. Hamilton için söyleyebileceğimiz bir diğer nokta ise fiziğine göre çok yavaş bir oyuncu olmamasına rağmen ilk adımının yeterince hızlı olmaması onu yüzü dönük oyunda oldukça zorluyor. Hareketsiz olarak yüzü dönük top aldığında genellikle adamını geçemeyeceğini bildiği için yalancı bir adım atıp, şutla bitirmeyi tercih ediyor.

– Özellikle son 2 sezondur yaşadığı ayak sakatlıkları nedeniyle ondan eski atletizmi ve patlayıcılığını beklemek yanlış olur. Yine de savunmada yer kaplaması, savunma ve hücumda doğru pozisyonları alması ile kısalar geçildiğinde içeride blok tehtidi oluşturması ondan beklenebilecek katkılar. Özellikle 4 numara oynadığı dönemlerde savunduğu oyuncuya göre yavaş kalması hem onun şutunu bozamamasına hem de rahat geçilebildiği için çok çabuk faul problemine girmesine neden olabilir.

lamont-hamilton-krasny-oktyabr-ec14-photo-krasny-oktyabr

Genel olarak baktığımızda Beşiktaş hem 4 hem de 5 numarada çok iyi bir back up oyuncu kazandı. Yeni yabancı pivotun takıma katılacağını farz ederek, Hamilton’un kenardan gelerek özellikle hücumda çok önemli katkılar vereceğini düşünüyorum. Kendisi gibi sakatlık problemleri ile boğuşan ve beklenilen kariyerine ulaşamayan Latavious Williams’ın bu sezon Bilbao’da gösterdiği performansa benzer bir performansı bu sezon Hamilton’dan izleyebiliriz. 31 yaşına gelmesine rağmen, tekrardan üst seviyelerde var olabileceğini ispatlamak isteyecektir. Özellikle maç içinde zaman zaman yaşadığı mental sıkıntılardan da uzak kalabilirse bu sezon tekrar eski Lamont Hamilton’u görebiliriz düşüncesindeyim.

Enis Özcelep | KartalBasket.org

About the author

Kartalbasket

277 Comments

Leave a Comment