Site icon Kartal Basket

İNCELEME | Kyle Weems

Beşiktaş Sompo Japan Erkek Basketbol Takımımız’ın yeni transferi Kyle Weems’i sitemizden Enis Özcelep sizler için inceledi.

Beşiktaş Sompo Japan’ın Strasbourg takımından transferi Kyle Weems 1.98 boyunda ve forvet pozisyonunda oynuyor. Missouri State mezunu Weems profesyonel kariyerinde iki ülkede ve dört farklı takımda forma giydi. Özellikle Nanterre forması ile Eurochallange şampiyonluğu yaşarken gösterdiği performans ile Avrupa’da adını çok fazla duyuran Weems, geçtiğimiz sezon Euroleague’de forma giymeyi başardı.

Kyle Weems’in profesyonel kariyerini iki bölümde incelemek doğru olacaktır. İlk bölümü Almanya kısmı diğeri ise Fransa kısmı. Çaylak sezonunda Telekom Bonn forması giyen Weems sezonun ilk bölümünde önemli performanslara imza atmasına rağmen çok fazla iniş çıkış yaşadı. Sezonun son bölümünde takımın yıldız isimlerinden Robert Vaden yasaklı madde kullanması nedeniyle ceza alınca hücumda Jamel McLean ile inanılmaz performanslara imza attılar ve takımı playoff’a taşadılar. 3-2 biten Oldenburg serisinde 20 sayı üzerinde ortalama yakalayan Weems takımının elenmesine engel olamadı. Ertesi sezonu yine Almanya’da Bayreuth’da geçiren Weems sınırlı sayıda etkili oyuncusu bulunan takımda ön plana çıkarak hem takımın en çok oynayan hem de en skorer oyuncusu olmayı başardı. Kariyerinin bu ilk döneminde 3 numara oynayan Weems çabukluğu, atletizmi ve ritmini bulduğunda arka arkaya bulduğu dış şutlara ön plana çıktı.

Kariyerinin ikinci bölümünde ise Fransa’da forma giydi. Fransa’da ilk yılında Nanterre forması giyen Weems, biraz zorunluluktan biraz da koç terchiyle 4 numaralı pozisyonda şans buldu. Fransa liginin genel yapısı itibariyle bu pozisyona kolay uyum sağlayan Weems, pozisyonuna göre çok çabuk oluşu, dış şutlardaki etkinliği ile takıma önemli spacing avantajı katmasının yanında hücumda ve savunmada da takımın çok önemli bir parçası haline geldi. Nanterre takımı kısıtlı kadrosuna ve yarı finalde takımın en kilit oyuncusu Mykel Riley’i kaybetmesine rağmen Eurochallange’ı kazanmayı başarmıştı. Bu sezonda oldukça göz önüne çıkan Weems son sezonu ise yine Fransa’da Euroleague takımı Strasbourg’da geçirdi. Weems geçen sezon Avrupa’da çok istikrarlı olmasa da Fransa liginde kendisinden beklenen %40 civarı üç sayılık yüzdesini yakaladı ve takımın en skorer ikinci oyuncusu olmayı başardı. Matt Howard’ın sakatlığı nedeniyle bazı maçlarda çok fazla süre alan Weems ayrıca takımda geçen sezon en fazla süre alan oyuncu oldu.

Kyle Weems Beşiktaş Sompo Japan’da 3 numara olarak mı yoksa 4 numara olarak mı düşünülecek bilemiyorum ama hangi pozisyonda olursa olsun takıma artılar getireceği kesin. Özellikle onun dış şutları takım için önemli bir silah olacaktır. Tabii Weems bu seviyelerde kalıcı olmak istiyorsa özellikle daha fiziksel oynaması ve ribaunt katkısını üst seviyeye çıkarması gerekecek.

Fransa Ligi: 12.1 sayı, 3.8 ribaund, 1.5 asist – %40 üçlük

Euroleague/Eurocup : 10 sayı, 3.8 ribaunt, 1.8 asist

Enis Özcelep | KartalBasket.org

Exit mobile version