Analiz Beşiktaş Erkek Basketbol Takımı

İNCELEME | Kyle Weems

Written by Kartalbasket

Beşiktaş Sompo Japan Erkek Basketbol Takımımız’ın yeni transferi Kyle Weems’i sitemizden Enis Özcelep sizler için inceledi.

Beşiktaş Sompo Japan’ın Strasbourg takımından transferi Kyle Weems 1.98 boyunda ve forvet pozisyonunda oynuyor. Missouri State mezunu Weems profesyonel kariyerinde iki ülkede ve dört farklı takımda forma giydi. Özellikle Nanterre forması ile Eurochallange şampiyonluğu yaşarken gösterdiği performans ile Avrupa’da adını çok fazla duyuran Weems, geçtiğimiz sezon Euroleague’de forma giymeyi başardı.

62c3ab96ca5a8538218f9eb525064672feead1b0

Kyle Weems’in profesyonel kariyerini iki bölümde incelemek doğru olacaktır. İlk bölümü Almanya kısmı diğeri ise Fransa kısmı. Çaylak sezonunda Telekom Bonn forması giyen Weems sezonun ilk bölümünde önemli performanslara imza atmasına rağmen çok fazla iniş çıkış yaşadı. Sezonun son bölümünde takımın yıldız isimlerinden Robert Vaden yasaklı madde kullanması nedeniyle ceza alınca hücumda Jamel McLean ile inanılmaz performanslara imza attılar ve takımı playoff’a taşadılar. 3-2 biten Oldenburg serisinde 20 sayı üzerinde ortalama yakalayan Weems takımının elenmesine engel olamadı. Ertesi sezonu yine Almanya’da Bayreuth’da geçiren Weems sınırlı sayıda etkili oyuncusu bulunan takımda ön plana çıkarak hem takımın en çok oynayan hem de en skorer oyuncusu olmayı başardı. Kariyerinin bu ilk döneminde 3 numara oynayan Weems çabukluğu, atletizmi ve ritmini bulduğunda arka arkaya bulduğu dış şutlara ön plana çıktı.

Kariyerinin ikinci bölümünde ise Fransa’da forma giydi. Fransa’da ilk yılında Nanterre forması giyen Weems, biraz zorunluluktan biraz da koç terchiyle 4 numaralı pozisyonda şans buldu. Fransa liginin genel yapısı itibariyle bu pozisyona kolay uyum sağlayan Weems, pozisyonuna göre çok çabuk oluşu, dış şutlardaki etkinliği ile takıma önemli spacing avantajı katmasının yanında hücumda ve savunmada da takımın çok önemli bir parçası haline geldi. Nanterre takımı kısıtlı kadrosuna ve yarı finalde takımın en kilit oyuncusu Mykel Riley’i kaybetmesine rağmen Eurochallange’ı kazanmayı başarmıştı. Bu sezonda oldukça göz önüne çıkan Weems son sezonu ise yine Fransa’da Euroleague takımı Strasbourg’da geçirdi. Weems geçen sezon Avrupa’da çok istikrarlı olmasa da Fransa liginde kendisinden beklenen %40 civarı üç sayılık yüzdesini yakaladı ve takımın en skorer ikinci oyuncusu olmayı başardı. Matt Howard’ın sakatlığı nedeniyle bazı maçlarda çok fazla süre alan Weems ayrıca takımda geçen sezon en fazla süre alan oyuncu oldu.

  • Kyle Weems tarz olarak dışarıdan oynamayı seven ve pozisyonları şutla bitiren bir oyuncu. Kariyerinin ilk bölümünde 3 numara oynamasının avantajıyla da kendi şutunu yaratabiliyor. Ritmini bulduğu zaman mesafe tanımaksızın şutları gönderen ve yüksek isabet yüzdesiyle oynayan bir oyuncu. Bu sebeple Ufuk Sarıca’nın tercih ettiği 4 numara tarzını uygun bir isim. Özellikle perdeleme sonrası çıkışları ve pick&pop sonrası bulduğu şutlarda çok tehlikeli bir oyuncu. 3 numara oynadığı dönemlerde iyi eşleşme yakaladığı zaman post up oynayıp şutla bitirmeleri ve topsuz oyunda devrilmeleri de etkiliydi.
  • Weems’in bazı özellikleri 3 numaralı pozisyon için bazı özellikleri ise 4 numaralı pozisyon için oldukça iyi. Topu çok fazla yere vurmaması 3 numarada bir dezavantaj oluşturabilirken fiziksel özellikleri ve undersize oluşu 4 numarada özellikle savunmada probleme yol açabiliyor. Önemli atletik özellikleri olmasına rağmen, genelde şut üzerinden oynayan bir isim olması nedeniyle bu özelliğini çok fazla yansıtamıyor. Weems kendisinden beklenen seviyeye henüz ulaşamamış olmasına rağmen, pozisyon olarak arada kalmış bir oyuncu olarak kendisini belli seviyede kanıtlamış durumda.

kyle-weems-strasbourg-eb15

Kyle Weems Beşiktaş Sompo Japan’da 3 numara olarak mı yoksa 4 numara olarak mı düşünülecek bilemiyorum ama hangi pozisyonda olursa olsun takıma artılar getireceği kesin. Özellikle onun dış şutları takım için önemli bir silah olacaktır. Tabii Weems bu seviyelerde kalıcı olmak istiyorsa özellikle daha fiziksel oynaması ve ribaunt katkısını üst seviyeye çıkarması gerekecek.

Fransa Ligi: 12.1 sayı, 3.8 ribaund, 1.5 asist – %40 üçlük

Euroleague/Eurocup : 10 sayı, 3.8 ribaunt, 1.8 asist

Enis Özcelep | KartalBasket.org

About the author

Kartalbasket

Leave a Comment