Analiz Beşiktaş Erkek Basketbol Takımı

İnceleme | DJ Seeley

Written by Kartalbasket

DJ Seeley 1.93 boyunda ve 88 kilo ağırlığında.

Beşiktaş’ın yeni transferi DJ Seeley kolej kariyerinde 2008-2010 yılları arasında California forması giydi. Bu dönemde Türkiye’den tandığımız Jerome Randle, Patrick Christopher ve geçen sezon Almanya’da forma giyen Harper Kamp ve Jamal Boykin gibi isimlerle aynı formayı terletti. Daha sonra 1 sene ara verdiği kolej kariyerine Carl State Fullerton ile devam etti.  2013 yazında profesyonel hayatına Sırbistan ekibi Radnicki ile başladı. Radnicki formasıyla Beşiktaş’a karşı o sezon iki kere mücadele eden Seeley, özellikle iç sahadaki maçta hücumda etkili olmuştu. 2013-2014 potansiyelli bir ekibe sahip olan Radnicki hücumda yönetilicik rolünü guard Marko Marinovic’e vermişti. O yapıda Sava Lesic, Nikola Kalinic, çaylak pivot Mouphtaou Yarou ve Stefan Bircevic gibi hücumda sorumluluk alan oyuncular arasında çok fazla öne çıkamasa da, zaman zaman maçlarda önemli bireysel performanslara imza attı. Daha sonra sezon ortasında takımdan ayrılarak Alman ekibi Medi Bayreuth ile anlaştı. Dar rotasyonu ve guard eksiği olan takıma o dönemde ilaç gibi gelen Seeley özellikle yüksek yüzdeli şut atmasıyla ve gerektiğinde sorumluluk alan yapısıyla öne çıktı. Bayreuth formasıyla maç içerisinde kısa da olsa 1 numarada da süreler aldı. 2014-2015 sezonunda NBDL’de forma giyen Seeley sezonun son bölümünde ACB ekiplerinden Manresa’ya transfer oldu. Ligde düşmeme mücadelesi veren Manresa Davin White’ın yanına DJ Seeley gibi önemli bir kısa skor opsiyonu katarak ligde kalmayı başardı. Kısa bir süre önce Sassari ile anlaştığı söylenen Seeley’nin, Sassari’nin David Logan ile sözleşme yenilemesinden sonra Beşiktaş ile anlaştığı açıklandı.

– DJ Seeley için söyleyebileceğimiz olumlu şeylerin çok büyük oranı hücum bölgesinde. Hücum repertuarında yer alan en önemli silahı dış şutları. Çok iyi bir sabit şutör olmasının yanında, kendi şutunu da yaratabilmesi onun adına önemli bir avantaj. Şut ritmi çok çabuk ve dengeli olduğu için savunmacı tarafından kesilmesi çok zor oluyor. Kendi pozisyonunu yaratma konusunda en temel noktalardan bir tanesi uzun oyuncuların yaptığı iyi ve sert perdeler. Çok fazla penetre etmeyen, penetre pozisyonlarını orta mesafe şutla ve dışardaki oyuncuya pasla bitiren bir oyuncu.

GRA387-VALENCIA-25-04-2015-El-_54430856817_54028874188_960_639

– DJ Seeley topla daha çok bitirici pozisyonda oynadığında verimli olan bir oyuncu. Bitirici pozisyona gelene kadar topsuz oyunu çok iyi seviyede. Yukarıda söylediğim gibi onun verimini artıracak kilit noktalardan bir tanesi perdelemeler. Perdeleme sonrası hem kendisi için şut pozisyonu yaratabildiği gibi hem de perdeleme sonrası devrilen veya dışarı açılan oyuncuyu bulabilecek pas yeteneğine sahip. Özellikle kendisine yardım geldiğinde ve şut pozisyonu yakalayamadığında bu özelliğini fazlaca gösterceğini düşünüyorum. Bayreuth döneminden sıkça hatırladığım oyun kurucu oynadığında ve topa yön vermesi gerektiğinde zaman zaman akıl tutulması ve çok sayıda tercih hatası yapabiliyor. Pas yetenekleri şutör guard için fena olmayan bir oyuncu için karar verme noktasında göstereceği gelişim, kariyeri için önemli olacaktır.

– DJ Seeley kolay oyuncu geçebilen bir oyuncu olmasına rağmen, ender olarak çembere gitmeyi tercih ediyor. Bu noktada büyük oranda pas vermeyi tercih ettiği için, hem önceden tahmin edilebilir pas tercihleri yapıyor hem de rakip takım tarafından kendisine en kötü birebir savunmacı verilmesine neden oluyor. Özellikle Euroleague seviyesindeki şutör guardlara baktığımızda dış şut tehtidinin yanında büyük oranda önemli penetre ve pas yeteneklerine sahip isimler olduğunu görüyoruz. Seeley bu iki noktada yapacağı gelişim ile rahatlıkla Euroelague seviyesinde bir oyuncu olabilir.

– Savunmada hücumda eksik olduğu noktada ” penetre ” yönü kuvvetli, ilk adımı çok çabuk olan kısalara kolay geçilebiliyor. Bunun yanında fiziksel olarak çok kuvvetli olmaması, teması aldığında denge problemi yaşamasına neden oluyor. Bu birebir temelli zaafı zaman zaman çabuk hamleler ile hem pas arası hem de topu savunduğu oyuncudan çalarak telefi ediyor. Yine de fiziksel olarak biraz daha gelişip, oyuncu karşısında sağlam kalabilmesi gerekir.

150227-seeley-sevens1500

Bu sezonki Beşiktaş’ın bir tane alınacak pivot dışında kadrosuna baktığımızda Henrik Dettmann’ın Finlandiya milli takımında yarattığı sistemin bir benzerini görüyoruz. Takımın lideri Nate Wolters önderliğinde topa yön verebilecek diğer guardlar Kartal ve Evren ile birlikte önemli dış atıcılar DJ Seeley, Ryan Broekhoff, Cenk Akyol, Erik Murphy ve hatta zaman zaman Lamont Hamilton ile çok tehlikeli bir takım oldu Beşiktaş. Bu noktada takımın kağıt üzerindeki en önemli eksiği özellikle kısa rotasyonundan dolayı oluşan ön alan savunma sıkıntısını arkada minimize edebilecek atlet bir uzun olarak görünüyor. Özellikle alınacak uzun bu noktadaki katkısının yanına ribaunt ve perdeleme katkısını sunarsa hem takımı üst seviyeye çektiği gibi şutörlerin de oyununa katkıda bulunacaktır. Dikkatimi çeken bir diğer eksi yön ise dripling eden kısa eksikliği. Bu özellikle boş şutörü bulma ve savunma dengesini bozma noktasında kritik olduğu için sezonun ilerleyen zamanlarında Avrupa için bu sorunu çözebilecek bir yabancı takviyesi daha beklenebilir. Genel anlamda baktığımızda Beşiktaş DJ Seeley hamlesi ile çok önemli bir şutör kazanmış oldu.

Enis Özcelep | KartalBasket.org

About the author

Kartalbasket

Leave a Comment