Analiz Beşiktaş Erkek Basketbol Takımı

İNCELEME | Devin Booker

Written by Kartalbasket

Beşiktaş Sompo Japan Erkek Basketbol Takımımız, Fransa PRO A’nın 2015-2016 sezonu en değerli oyuncusu seçilen Devin Booker’ı kadrosuna kattı.

Sitemizden Enis Özcelep, 25 yaşındaki pivotu sizler için inceledi.

Beşiktaş Sompo Japan’ın yeni pivotu Devin Booker kolej yıllarını Clemson’da geçirdikden sonra profesyonel kariyerine Fransa Ligi takımlarından Nancy’de başladı. 2.03’lük pivot ardından Fransa 2. lig takımı Bourg’a transfer oldu. 2. ligde finallerin en değerli oyuncusu olarak takımını birinci lige taşıyan Booker, ertesi sezon takımının tekrar ikinci lige düşmesine engel olamadı. Geçtiğimiz sezonu yine  Fransa’da Chalon formasıyla tamamladı. Özellikle Amerikalı takım arkadaşlarının da büyük katkısıyla ligin en keyif veren takımında harika performanslara imza attı ve sezonun en değerli oyuncusu seçildi. Devin Booker’ın kariyer başlangıcı abisi Trevor Booker ve kuzeni Jordan Hill gibi en üst seviyeden olmasa da, Nba’de forma giyme isteğini sonuna kadar savaşarak gösterecek gibi duruyor.

Fransa Ligi : 29 dk – 15 sayı, 7.5 ribaunt, 2.7 asist

Fiba Europe Cup : 28 dk – 14.6 sayı, 7.3 ribaunt, 1.6 asist

devin_booker

  • Devin Booker basketbol özellikleri olarak çok farklı bir oyuncu. Onunla benzer fiziksel özelliklere sahip oyuncular genelde ikili oyunları savunma ve pota altında caydırıcığı ile ön plana çıkarken, Booker hücumda çabuk ayakları ve atletizmi ile müthiş bir ikili oyun bitiricisi. Hücumda low-post oyunlarında çok iyi yer tutması ve pozisyonuna göre yumuşak bitiriciliği hücumda önemli artılarından birisi durumunda.
  • Booker topu potaya yakın aldığında oldukça etkili olduğu gibi potadan uzakta topla buluştuğunda da çeşitli hücum silahlarına sahip. Özellikle çabuk ayaklara sahip olmasının da avantajıyla pozisyonuna göre çok iyi bir yüzü dönük oyunu var. Üç yıllık profesyonel oyunculuk döneminde bu yönünü çok geliştirdi. Post-up hücumlarınında ilk dönemdeki halinin üzerine koysa da bu konuda daha iyi olabilmesi için özellikle vücudunun üst tarafını güçlendirmeye ihtiyacı var. Bunun yanında hiç de küçümsenmeyecek derecede orta mesafe ve dış şut özelliği de barındırıyor.
  • Devin Booker’ın olumlu yanlarından bahsederken belki de söylememiz gereken ilk şey onun inanılmaz patlayıcılığı. Bu konuda pivotlar arasında Avrupa’nın sayılı isimleri arasında. İki pota arasını inanılmaz hızlı geçen, enerjisi kolay kolay bitmeyen bir isim. Bu özelliği hücum ribauntlarını zorlama konusunda da büyük avantaj sağlıyor. Son olarak da onun belki de en geri planda kalan ama takıma çok yararı olan özelliği yardım sonrası doğru adamı bulması. Özellikle şutör bir takıma sahipseniz, Booker’ın bu özelliğini kullanmak,  oyunu açmaya oldukça yardımcı olacaktır.
  • Booker için hücumda söylediğimiz bu iyi özellikleri maalesef savunmada tam tersi olarak görüyoruz. Elit bir oyuncu olmak istiyorsa özellikle ikili oyun savunmasını geliştirmesi gerekiyor. İkili oyun savunabilmek için her türlü özelliğe sahip olsa da, bu konuda vasat bir sezon geçirdi. Güçlü pivotları savunmakta oldukça zorluk yaşıyor. Fiziksel görüntüsünün aksine güçsüz ve post-up’da hücumda ve savunmada rakip uzunları itemiyor. Bu yüzden bu özellik savunmada sayı yenmesi veya faul problemine girmesi gibi problemlere yol açıyor. Ribaunt pozisyonlarında savaşçılığı ile ön planda ama yer tutmayı ve box etmeyi daha iyi yaparsa bu konuda sayılarını daha yukarılara çekecektir. ( Bu konuda Darryl Monroe çok iyi bir örnek )
  • 114

Devin Booker özellikle tempolu basketbol oynayan takımlar için çok uygun bir oyuncu. Geçen sezon Chalon ile hem bireysel hem de takım olarak önemli işler yaptılar. Takımın diğer Amerikalı oyuncuları Jeremy Hazell ve John Roberson hücumda çok tehlikeli bir üçlü oldular. Şutör Kalinoski ve Ilian Evtimov’un dış şutlarıyla hemen her maç 90+ atıp yine o civar yiyen bir takım halindeydiler. Devin Booker transferinin daha anlamlı olabilmesi için Beşiktaş’ın özellikle kısa pozisyonunda kolay geçilmeyen oyunculara ihtiyacı var. Bu problemi en iyi çözebilecek isimlerden birisi de koç Ufuk Sarıca’nın eski öğrencisi DJ Strawberry. Sonuç olarak Beşiktaş Sompo Japan potansiyeli iyi olan bir pivot kazandı. Eksiklerini giderdiği taktirde en üst seviyelerde görebileceğimiz Devin Booker’ın ligimize oldukça keyif katacağını düşünüyorum.

Enis Özcelep

About the author

Kartalbasket

Leave a Comment