Site icon Kartal Basket

Çıkış Yapanlar #1

Tony Mitchell (Trento) – 1.97 

1989 oğumlu Tony Mitchell profesyone kariyerinin 3. yılında Avrupa’ya adım attı. NBDL ve Filipin liglerinde gösterdiği üstün performansın sonrasında Avrupa performansı merak ediliyordu. Kendisini gösterebileceği bir lig ve takım seçen Mitchell sezona muhteşem bir giriş yaptı. Bu sezon lige yeni çıkan Trento takımının liderliğini yapan Mitchell, takımının play off potasında olmasında en büyük paya sahip oyuncu.

Tony Mitchell’ın özelliklerinden bahsedecek olursak:

– Mitchell fiziksel olarak oldukça güçlü bir oyuncu. Temastan asla kaçınmaz, oldukça inatçı bir oyuncu. Pozisyonuna göre fiziksel üstünlüğünü oldukça iyi kullanıyor.

– SG ve SF oynayabilen Mitchell, özellikle Filipin ve Çin liglerinde olduğu gibi topla çok oynamayı seviyor. Avantajı olarak top yön verebilmesini söyleyebiliriz.

– Mitchell oldukça atlet bir oyuncu. Bu atletizmi ile sahip olduğu ayak çabukluğu birleştiğinde, savunmacısı için durdurulması zor bir oyuncu oluyor. Özellikle potaya penetreleri çok kuvvetli. Fiziksel teması sevmesi kendisini faul aldırma konusunda da başarılı kılıyor.

– Hücumda sorumluluk almayı çok seviyor. Bunun yanında zaman zaman ayarı kaçırıp çok dengesiz zorlamaları da oluyor. Şut konusunda çok istikrarlı olmasa da, gününde olduğunda çok can yakıyor.

– Savunmada istekli olduğu zaman hem kısaların önünde hem de kendisinden uzun oyuncuların arkasında kalabilecek meziyetlere sahip. Fakat bu isteği oyunda kaldığı sürelerin tamamında görmek mümkün olmuyor. Yine ribaunt katkısı da oldukça iyi seviyede.

Luke Sikma (Canarias) – 2.03

1989 doğumlu Luke Sikma bu sezon kariyerinin 4. profesyonel yılını geçiriyor. İlk iki sezonunda İspanya 2. liginde forma giyen Sikma, daha sonra ACB ligine transfer oldu. İlk sezonunda beklentilerin ötesinde performans gösteren Sikma, bu sezonda da takımı ile devam etme kararı aldı.

– Luke Sikma Amerikalı bir uzun olmasına rağmen, topsuz oyun bilgisi bir Avrupalı uzun kadar üst seviyede. İkili oyun bilgisi ve bitirişleri oldukça etkili.

– Oldukça atletik olan beyaz Amerikalı uzun, oyunu zorlamayan yapısı ve iyi olan oyun zekasıyla takımda ön plana çıkmış durumda. Çok fazla tercih etmese de, yay gerisinden de önemli bir şut silahına sahip.

– Yüksek oyun zekası savunmada işini oldukça kolaylaştırıyor. Mücadeleden kaçmayan, tam bir takım oyuncusu. Ribaunt sezgileri de oldukça iyi. Bu konuda zaten ligde üst sıralarda yer alıyor.

– Bunların dışında bir uzun oyuncuya göre iyi sayılabilecek bir oyun görüşü var. Hem savunma hem de hücum konsantrasyonu üst derecede.

Luke Sikma her koçun takımında görmek isteyeceği tarzda bir isim. İki sezondur gösterdiği üstün performans ile gelecek sezon daha iyi bir takımda kendine yer bulacağını düşünüyorum.

Will Clyburn (Ulm) – 2.01

2013 yılında kolejden mezun olduktan sonra draft edilmesi beklenen Will Clyburn draft edilmeyince, Almanya’nın yolunu tuttu. İlk profesyonel yılında daha önce Amerikalı oyuncuların çıkış noktası olan ve oyuncularına belli özgürlükler tanıyan Thorsten Leibenath’ın ekibi Ulm’de forma giydi. Takımda 2. sezonunu geçiren Clyburn yaptığı çıkış ile gelecek yaz tranfer piyasısının önemli isimlerinden birisi olabilir.

– Will Clyburn çok fazla fiziksel teması sevmeyen bir oyuncu. Fiziksel dezavantajını, çabukluğu ve muhteşem atletizmi ile minimize ediyor.

– Yüzü dönük hücumu oldukça etkili. Çabuk ayakları ile rahat adam eksiltip çembere kolayca gidebiliyor.

– Clyburn Ulm takımı için hayati öneme sahip. Özellikle tam bir 5 numarası olmayan takımda en çok ribaunt alan isim konumunda. Ayrıca takımın en skorer oyuncusu. O kenarda olduğu dönemlerde Ulm çok fazla ribaunt sıkıntısı yaşıyor. SF pozisyonunda oynamasına rağmen 7.5 ribaunt ortalamasına sahip.

– Oyununun en eksik yanlarından birisi de dış şut istikrarsızlığı. Özellikle yay gerisinden sezon boyunca çok sıkıntı yaşadı ve sezon ilerledikçe onun adına güvensizik oluştu. Dış şutunda istikrarı yakaladığında Avrupa basketbolu için önemli oyunculardan birisi olabilecek yetenekte.

DJ Kennedy (Ludwigsburg) 1.98

4 yıllık profesyonel kariyerinde NBA, NBDL, Fransa, İsrail ve Rusya’da forma giyen DJ Kennedy bu sezon ortasında Almanya ligi takımlarından Ludwigsburg’a transfer oldu. Geldiği günden itibaren lige damgasını vuran ve oldukça dominant performanslar sergileyen solak şutör; bu formunu tekrar ettirirse kendisine NBA kapısının tekrar açılacağını düşünüyorum.

– DJ Kennedy’nin oyun tarzı temasa dayalı. Özellikle fiziksel olarak çok kuvvetli oluşu ile Almanya liginin önemli liglere göre daha yumuşak olması birleşince Kennedy’nin performansı benim adıma çok sürpriz olmadı.

– Topla oynamayı seven, diğer şutör oyunculardan bağımsız olarak daha çok penetre üzerine oynayan bir oyuncu. Havada teması aldıktan sonra dengesini koruyabiliyor. DJ Kennedy için tam bir faul alma uzmanı da diyebiliriz. bu sezon çok fazla faul çizgisine gelerek, takımı adına kolay sayı şansı yaratıyor.

-Bunların yanında dripling üzeri orta mesafe şutları ve pas üzeri dış şutları da etkili. Takıma her yönde katkı sağlayan Kennedy’i gelecek sezon daha üst seviyelerde görmek mümkün.

Exit mobile version