Analiz Beşiktaş Erkek Basketbol Takımı

Beşiktaş Sompo Japan Antalya Kampı Değerlendirmesi

Written by Kartalbasket

2016-2017 sezonuna hazırlanan Beşiktaş Sompo Japan takımımız, Sırbistan ve Slovenya kamplarının ardından Antalya’daki  GSA Smart-Casual Event 2016 Basketbol Turnuvası’na katıldı.

Turnuvaya Turkish Airlines Euroleague ekibi Unics Kazan’ı 73-62 mağlup ederek başlayan Beşiktaş Sompo Japan, ikinci maçında Anadolu Efes’e 72-67 mağlup olsa da turnuvayı 81-76’lık Tofaş galibiyetiyle kapattı ve sonuç bazında yeni sezon için umut verdi.

  • Beşiktaş Sompo Japan, bu sezon hücum planının hızlı hücumlar üzerine kurulduğunu açıkça belli etti. Set hücumuna kaldığında oldukça zorlanan ekibimiz turnuva boyunca Michael Thompson ve Michael Roll’un isabetleriyle krizlerden çıkmayı başardı.
  • Beşiktaş Sompo Japan’ın bir pivot problemi olduğu apaçık ortada. Opsiyonlu sözleşme ile takıma katılan Vladimir Stimac, Ufuk Sarıca tarafından birinci tercih olmamakla birlikte daha çok Sertaç Şanlı’ya hatta Earl Clark’a süre verildi.
  • Beşiktaş Sompo Japan, set hücumuna kaldığında ikili oyun oynayacak, perdelemeleriyle koridor açıp savunmanın dengesini bozacak dribblingler yapmasını sağlayacak bir pivot bulamadı. Vladimir Stimac, Anadolu Efes karşısında bunu bir nebze olsun yaptı ve 11 sayısı ile takımı oyunda tuttu.
  • Hücumlardaki ilk planı hızlı hücumlar olan Beşiktaş Sompo Japan’ın rakibine hücum ribaundu vermemesi gerekiyor. Elimizdeki uzun oyuncular buradaki açığımızı kapatabilecek durumda değil. Kesinlikle takviye yapılması gerekiyor.

İlkan Karaman: Beşiktaş Sompo Japan’ın opsiyonlu sözleşme imzaladığı İlkan Karaman, Unics Kazan ve Anadolu Efes karşısında süre bulamadı. Ufuk Sarıca’nın Tofaş karşısında pivot olarak sahaya sürdüğü İlkan Karaman, üst üste iki basket faul yaptırarak kenara geldi ve hiç hazır bir görüntü çizmedi.

Şafak Edge: Oyun kurucu Michael Thompson’dan sonra Kenan Sipahi takviyesi yapılınca Şafak Edge 3. alternatif konumuna geldi. Antalya’daki hazırlık turnuvasında fazla süre bulamayan Şafak Edge’nin son durumu hakkında bir şey söylemek oldukça güç.

Kenan Sipahi: Turnuvadan 2 gün önce Beşiktaş Sompo Japan kadrosuna katıldı. Ufuk Sarıca, Michael Thompson’ın ardından kendisine süre vereceğini belli etti. Oynadığı dönemde basit top kayıpları yapsa da bu takıma henüz uyum sağlayamamasına bağlanabilir. Guardları savunmacı kimliğiyle ön plana çıkmayan Beşiktaş Sompo Japan için savunma katkısı kritik olacaktır.

Muratcan Güler: Kaptan, halen savunma düştüğünde sertlik katması için sahaya sürülen isim. Bulduğu sürelerde şut isabetleri de var. Muratcan Güler, bu sezon az süre bulmasına rağmen öz katkılar vermeye devam edebilir.

Earl Clark: Uzun oyuncularımız arasındaki en önemli hücum silahımız. Antalya’daki turnuvada Ufuk Sarıca tarafından daha çok pivot pozisyonunda süre buldu ve dolayısıyla yıprandı. Yüzdeli şut atmasa da birebirleriyle sayı katkısı verdi. Pivot transferi yapılmasının ardından kendisini 4 numarada izledikten sonra bir değerlendirme daha yapmakta fayda var.

Erkan Veyseloğlu: Pivot rotasyonundaki darlık nedeniyle Antalya’da kısa 5’ler tercih eden Ufuk Sarıca, Erkan Veyseloğlu’na 4’te de süre verdi. Velseloğlu da bulduğu sürelerde oyunun iki yönünde de katkı verdi. Turnuvayı 2 asist ortalamasıyla tamamladı. Tam bir görev adamı.

Sertaç Şanlı: Vladimir Stimac’la birlikte hazırlık turnuvasında iki pivotumuzdan biri olan Sertaç daha çok süre bulan isimdi. Savunmada ayaklarının yavaş kalması beklenildiği gibi sorun çıkarırken hücumda ikili oyunlardaki hatalarıyla kesinlikle hazır olmadığının mesajını verdi.

Vladimir Stimac: Beşiktaş Sompo Japan’ın opsiyonlu sözleşme imzaladığı diğer isim olan Vladimir Stimac, Antalya kampında süre olarak Sertaç Şanlı ve Earl Clark’ın gerisinde kaldı. Yavaş ayaklarının sorun teşkil edeceği aşikar olan Stimac, Anadolu Efes karşılaşmasında bulduğu süreleri hücumda çok iyi değerlendirdi ve 11 sayı bularak takımın maça tutunmasını sağladı.

Michael Thompson: Transfer edildiği dönemde İsmail Şenol’un ‘Bobby Dixon’ benzetmesini sonuna kadar hak ediyor. Takımın skor lideri olmasının yanı sıra saha içindeki lideri. Tıkanan set hücumlarında isabetli şutlarıyla takıma rahat bir nefes aldırdı. Birçok maçta takımın en skorer oyuncusu olması şaşırtıcı olmaz. Anadolu Efes karşılaşmasında Doğuş Balbay’ın savunmasına karşı sönük kaldı. Kendisinin de tam olarak hazır olduğunu düşünmüyorum.

Michael Roll: Kesinlikle takımın en hazır ismi. Yüksek oyun aklı, hücumda orta mesafe şutlarıyla bitirdiği ikili oyunları ve perde çıkışı bulduğu isabetlerle set hücumunda tıkanan Beşiktaş Sompo Japan’a adeta ilaç oldu. Takımda üstlendiği ikinci oyun kurucu rolü ile çok olumlu sinyaller verdi.

D.J. Strawberry: Henüz hazır olmadığını düşündüğüm isimlerden. Şutlarında düşük yüzdede kalmasının yanı sıra penetlerinde de etkili değildi. Yine de savunma sertliğine ve ribauntlardaki katkısına sezon içinde ihtiyacımız olacak. Pınar Karşıyaka’da şampiyon tamamlayan sezondaki zirvesine play-off’larda çıktığını da göz önünde bulundurmak gerekli.

Kyle Weems: Baş antrenörümüz Ufuk Sarıca, -kısa forvet pozisyonunda transfer edildiğini düşündüğüm- 1,98’lik Kyle Weems’i 4 numarada düşündüğünü net olarak aktardı. Ribaund katkısı beklediğimden düşük kalsa da hızlı hücumu ana plan olarak belirleyen Beşiktaş Sompo Japan için önemli bir silah olacaktır. Turnuvayı 10 sayı ortalamayla tamamladı.

Yiğit Alp Kalkancı

About the author

Kartalbasket

Leave a Comment