Analiz Beşiktaş Erkek Basketbol Takımı Yazarlar

Paris Levallois İncelemesi

Written by Kartalbasket

2007 yılında kurulan ve ilk sezonunda Fransa birinci liginde mücadele eden Paris ekibi, son iki sezondur Eurocup’ta da boy gösteriyor. Geçtiğimiz sezon ilk turda aldığı 4 galibiyet ve 6 mağlubiyet ile Avrupa macerasına ilk turda veda ederken; bu sezon ise 5 galibiyet ve 5 mağlubiyet alarak bir üst tura çıkmayı başardılar. Kısa tarihinde Avrupa’da başarısı bulunmayan Paris ekibinin müzesinde geçen sezon kazandığı Fransa Kupası ve süper kupa  bulunuyor.

Geçtiğimiz sezon kadrolarında bulunan 5 Amerikalı oyuncunu (Daniel Ewing, Sean May, Elton Brown, Jawad Williams ve Aloysius Anagonye) ve önemi Fransız isimlerden birisi olan Andrew Albicy bu sezon kadrolarında yer almıyor. Geçtiğimiz sezon Gravelines ile oynanan karşılaşmada önemli bir kavgaya karışan ve 6 ay ceza alan Jawad Williams’ın sezon içinde Karşıyaka’nın yolunu tutması sonucu, uzun pozisyonunda oldukça sıkıntı yaşamışlardı. Geçtiğimiz sezon ligi 5. Sırada bitirdiler ve play-off ilk turunda Nancy’e elenerek sezonu kapattılar.

Fransız ekibi bu sezona ise kadroda kalan Blake Shilb dışında iki yeni Amerikalı oyuncu hamlesiyle başladı. Bunlardan birisi geçtiğimiz sezonu Khimki’de geçiren ve profesyonel kariyerine Antalya BŞB. Forması ile başlayan Mike Green, diğer isim ise Nba patentli ve son iki sezonu Brose Baskets Bamberg’de tamamlayan Sharrod Ford oldu.  Guard rotasyonuna Mike Green’in yanına geçen sezon Nanterre ile Euroleague tecrübesi yaşayan Xavier Corosine ve pivot bölgesine ise tecrübeli Jean Baptiste Adolphe transfer edildi. Sezon içinde zaman zaman skor atmakta zorluk çeken Paris ekibinin son hamlesi ise yine ülkemizden tanıdığımız ve Nba’de de forma giymiş şutör guard Dionte Christmas oldu.

Paris Levallois’in temel olarak 3 hücum seti bulunuyor.  Bu hücum setlerinin başlangıcı ve en önemli parçalarından birisi oyun kurucu MikeGreen.

mg

 • Mike Green-Sharrod Ford ve Blake Schilb-Sharrod Ford ikili oyunları. Bu ikili oyunlar içeri devrilerek olduğu gibi, Sharrod Ford şutu olan bir uzun olduğu için dışarı açılarak da olabiliyor. Sharrod Ford özellikle çabuk ayakları ve atletizmi ile Paris Levallois hücumlarının temel taşlarından birisi konumunda. Bu ikili oyunları başarılı kılan bir diğer neden ise Mike Green gibi çok iyi bir past-first oyun kurucuya ve Blake Schilb gibi oyun görüşü yüksek bir forvete sahip olmaları.
 • Bir diğer opsiyon ise özellikle Sharrod Ford kenarda iken takımın sıkça denediği Blake Schilb’in post-up hücumları. Schilb genellikle kendisini savunan oyuncuya karşı fiziksel üstünlüğünü kullanarak hem pozisyonları bitirebiliyor hem de yardım getiren oyuncunun adamı rahatlıkla bulabiliyor. 2 sezon önce Fransa Ligi’ni domine ettiği performansından biraz uzak olsa da hala çok önemli bir isim bu takım için.
 • Paris Levallois takımı 2 ve 3 numaralarda iyi şutörlere sahip bir takım ama bu oyuncuların en büyük problemi istikrar. Maç içerisinde bu 3 ana oyuncuya gelecek ekstra katkılar onların maçı alma ihtimalini oldukça artırıyor. Takımda Dionte Chrismas, Nicolas Long, Maleye Ndoye gibi ritim bulduğunda çok can yakabilecek isimler bulunuyor. Bu isimleri perdeden çıkarıp, boş şut yaratmak da bir diğer hücum opsiyonu Paris Levallois için.
 • İşin savunma kısmında ise çoğu Fransız takımı gibi iyi savunma yapabilen, atletik oyunculardan kurulu ve birbirinin açıklarını kapayabilen isimlere sahipler. Mike Green gibi çok önemli bir ön alan savunmacısını sahipler fakat Mike Green uzun süre oyunda kaldığından dolayı bu özelliğini çok fazla gösterme şansına sahip olamıyor. Sharrod Ford hem hücumda hem de savunmada inanılmaz işler yapıyor bu sezon. Ribaunt ve sayı katkısı kariyer ortalamalarının çok üzerinde.  Özellikle iç saha maçlarında seyirci desteğini de arkalarına alarak oldukça etkili olabiliyorlar.
 • Yine bu saydığımız 3 önemli isim Mike Green-Blake Schilb ve Sharrod Ford’dan bir tanesi devre dışı kaldığında Paris Levallois’in maç kazanması çok zorlaşıyor. Paris Levallois özellikle Mike Green kenardayken oyunu yönetmekte çok zorlanıyor ve fazlasıyla tercih hatası yapbiliyor. Bu dakikalarda koç Gregor Beugnot direksiyonu Blake Schilb’e emanet ediyor. Yine 1979 doğumlu Jean Baptiste Adolpe oyundayken onun üzerinden ikili oyun oynamak rakip takım için önemli bir avantaj olacaktır. Güçlü fiziğine karşın ayakları oldukça yavaş ve ikili oyunları sürekli faul ile kesmek zorunda kalıyor. Nicolas Long oyundayken onun savunma  zaafından faydalanmak, rakip takımlar için önemli bir opsiyon olabilir.ti

  Takım İstatistikleri:

  Sayı:  Blake Schilb – 14.9

  Ribaunt: Sharrod Ford- 9.1

  Asist:  Mike Green – 6.5

  Blok: Sharrod Ford – 1.1

  Top Çalma: Mike Green – 2.9

  Top Kaybı: Mike Green – 1.2

  Verimlilik: Sharrod Ford-18.2

  Kadro:

  4- Etienne Ory

  5- Sharrod Ford

  6- Malade Ndoye

  7- Louis Labeyrie

  8- Xavier Corosine

  9- Nicolas Long

  10- Giovan Oniangue

  11- Mike Green

  14- Jean Baptiste Adolphe

  19- Landing Sane

  21- Blake Schilb

  25- Dionte Christmas

  Enis ÖZCELEP

About the author

Kartalbasket

Leave a Comment