Analiz Beşiktaş Erkek Basketbol Takımı

İnceleme | Erik Murphy

26 Ekim 1990 tarihinde Fransa’nın Lyon şehrinde Amerikan babanın ve Fin annenin oğlu olarak dünyaya gelen 2,08 boyundaki Erik Murphy, kolej kariyerini Florida’da geçirdi. Babası eski NBA oyuncusu Jay Murphy olan Erik’in Fransa’da dünyaya gelmesinin sebebi, babasının o dönem Asvel-Lyon takımında forma giymiş olması. 2013 NBA Draftı’nda 2. tur 49. Sıradan Chicago Bulls tarafından seçildi. Geçtiğimiz sezonu Geliştirme Ligi’nde (D-League) geçiren Erik Murphy, ilk milli maçına geçtiğimiz Ağustos ayında Litvanya karşısında çıktı, 2014 Dünya Şampiyonası’nda 6,8 sayı 5,4 ribaunt ortalamaları tutturdu.  Avrupa kariyerine çok yakından tanıdığı Henrik Dettmann ile başlamaya karar vererek 2015-2016 sezonu başında 2 yıllığına Beşiktaş ile anlaştı.

Erik Murphy’nin 3 temel hücum özelliğinden bahsedebiliriz;

Üç Sayılık Atışlar: Kendisinin en sevdiği hücum silahı. Sık sık başvurduğu pick and pop’larda olsun alan açmak için köşelere veya forvetlere geçtiği anlarda olsun top ister, topla buluştuğunda isabet bulacağına inandığında kaldırıp atar. Şutuna güvenir, üç kez kaçırsa dahi eğer müsait pozisyondaysa dördüncü şutu kullanmaktan çekinmez. Henrik Dettmann’ın “Şut imkanınız varsa pas vermeyi düşünmeyin” felsefesine uygun hareket eder.

Yüzü Dönük Hücum: Topu içeride yüzü dönük şekilde aldığında penetre ederek rakibini geçmeye çalışır. Başarılı olamayacağını düşündüğü zaman oyunu hiç zorlamadan topu takım arkadaşlarına teslim eder.

Sırtı Dönük Hücum: Topu baseline çevresinde aldığında klasik pivotlar gibi uzun uzun sırtı dönük oyun oynamak yerine topu bir kez yere vurarak sol omzu üzerinden dönerek pozisyonu bitirir.  Genelde sağ eliyle bitirmeyi tercih eder çünkü sol eli, sağ eli kadar güçlü değildir.

-Geçen sezonki 4 numaralarımız Bajramovic veya Johnson gibi oyunu zorlayan ve birebir hücum etmeyi tercih eden bir oyuncu değildir. Pozisyonu bitiremeyeceğini anladığı zaman pas verme yoluna giderek takımın daha sağlıklı hücum etmesini sağlar. Pasları her zaman bitirici konumda olmasa da 4 numaradan gelecek pas kalitesini yukarı çekecek boş adamı bulma konusunda takıma yardımcı olacaktır.

-Çok atletik bir oyuncu olduğunu söylemek yanlış olur bu yüzden yükseklere çıkarak ribaunt çekmesini beklememek gerekir. Aldığı ribauntların çoğu iyi yer tutmasından ve havuza düşen topları toplamasından kaynaklanır. Ayrıca iyi box-out yaparak takım arkadaşlarının ribaunt almasını kolaylaştırır.

-Kendisinin de yapmaktan memnun olmadığını yüz ifadesinden anlayabileceğimiz bir nokta: savunma. Savunmasıyla ön plana çıkan bir oyuncu değil. Hızlı ayaklara sahip değil bu da –kendi pozisyonundaki oyunculara karşı olmasa da- ters eşleşmelerde zaman zaman rakiplerine geçilmesine sebep oluyor. Fazla atletik bir oyuncu olmadığı için bu sezon pivot pozisyonunda oynatıldığı dönemlerde rakibini karşılamakta oldukça zorlandı.

2014/2015 sezonu D-League istatistikleri

48 Maç – 22,8 Dakika – 11,8 Sayı – 5,6 Ribaunt – 1,6 Asist – 0,9 Blok – 0,6 Top Çalma – 1,5 Top Kaybı

2014 Dünya Şampiyonası İstatistikleri

5 Maç – 26 Dakika – 6,8 Sayı – 5,4 Ribaunt

Yiğit Alp Kalkancı

About the author

Yiğit Alp Kalkancı

Leave a Comment