Analiz

BARTZOKAS İYİ DE…

Written by Kartalbasket

Ahmet Kandemir’in “bence” geç kalmış istifası sonrası birçok koçun adıyla anılmaya başladık, bunlardan en heyecan vereniyse Georgios Bartzokas elbette.

Geçirdiği ciddi diz sakatlığı sebebiyle 27 yaşında noktalamak zorunda kaldığı basketbolculuk kariyerinde, PF olarak ülkesinde Maroussi forması giymişti.

Aktif basketbolculuk kariyerinin son 5 yılında bir yandan da koçluğu kafasına koyan Bartzokas, Maroussi’de Panagiotis Giannakis’in yardımcılığını yaptı.

2006 yılında Olympia Larissa’yla sözleşme imzalayarak koçluğa adım attı, ilk sezonunda takımına tarihinde ilk kez playoff oynama başarısını yaşattı.

2009’da yuvası Maroussi’ye başantrenör olarak dönen Bartzokas aynı sezon Yunanistan’da “Yılın Koçu” seçildi, 2010’daysa Panionios’un başındaydı.

2012 yılındaysa Bartzokas’ı Avrupa’nın en önemli koçları arasına sokan gelişmenin tohumları atıldı; Olympiacos’un başına geçerek 2012/13 Sezonu’nda EuroLeague şampiyonluğunu elde ettiği Olympiacos’la aynı sezon FIBA Intercontinental Kupası’nı da kaldırdı.

Son istatistiki bilgiyi de kariyer özeti olarak geçeli; 1981 ve 1992 arasındaki 11 yıllık aktif basketbolculuk kariyeri, oyunculuğunun son döneminde (1988) start verdiği koçluktaysa şu ana kadar 27 sene…

Şimdi de gelelim ne basketbolculuğu ne de koçluğu boyunca Yunanistan dışında hiç çalışmamış Bartzokas’ın olası Beşiktaş kariyerinde başarılı olup olamayacağına. Olur mu? Bence olur, inşallah gelir de başarılı olur…

Ancak bu noktadaki değişken Bartzokas’ın koçluğuyla alakalı değildir, kulübün kendisine vereceği yetkiler ve göstereceği sabırla ilgilidir.

Kulüp yönetimi kendisine altyapı dahil her yaş grubunu emanet eder ve kontrol etme yetkisi sunarsa, sonra da bu kararının kadar arkasında durup Bartzokas’a sonsuz güven verirse kendisi de bu ülkede başarılı olur.

Unutmayın bu adam, Olympiacos tarihinde nerdeyse tanrı yerine konmuş Ivkoviç’in ardından takımın başına geçti ve oynattığı basketbolla EuroLeague şampiyonluğunun mimarı oldu.

İddia edildiği gibi yönetimin değerlendirdiği isimlerden biriyse Bartzokas doğru seçimdir ama sonuna kadar arkasında durmayı bilene, becerebilene…

Can Tanaydı

About the author

Kartalbasket

Leave a Comment